MWKFZTJ-wejście arrow Wojciech Bolanowski
Która godzina?
PDF Drukuj Email

Strona Wojciecha Bolanowskiego

Drogi Gościu! Najważniejszą częścią tej strony są wiersze. Piszę je dla tych, którzy zastanawiają się nad sensem swojego istnienia, dlatego staram się, aby niosły zrozumiałe treści i były możliwie wesołe.

 

Ktoś znowu czeka na twój śmiech!

 
 ...ten zbiorek wierszy został wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu na płycie CD. W odróżnieniu od pozostałych części tej strony jest ilustrowany i pięknie opracowany, co możesz zaraz sprawdzić.
 

Pierwsza
pytanka

 

 
...co mają ze sobą wspólnego te wiersze? Stanowią zbiór podstawowych pytań, które człowiek zadaje sobie po raz pierwszy, gdy dorasta. ...A potem zadaje je sobie dalej, dotąd aż znajdzie się w takim stanie duszy, że nie ma czasu na zadawanie sobie pytań.
 
Kim chciałbyś zostać?
 

 ...wiersze o sytuacjach, które zdarzają się w szkole.
 

Nowy zmysł 
Dlaczego nie mamy zmysłu, który pozwoliłby przejrzeć, w co człowiek, na którego patrzymy, wierzy? Jakim jest człowiekiem?
 
 
 ...to modlitwy prawosławne, używane dziś również przez katolików. Akatyst to modlitwa, którą powinno się odmawiać na stojąco. W kościele prawosławnym odprawia się je również jako nabożeństwa. W latach 1980 przetłumaczyłem kilka takich modlitw pod kierunkiem ks. Eugeniusza Cebulskiego z parafii polskojęzycznej we Wrocławiu na Piasku.
 

Próba sił opowiadania

 

 
...opowiadania te napisałem w latach osiemdziesiątych. Jedno z nich ukazało się w paryskiej "Kulturze" nr 1-2/1989, w przededniu mojego wyjazdu z rodziną za granicę. Potem przez siedem lat nie pisałem opowiadań. Przez ten czas moje dzieci urosły i żyją w innym świecie. W świecie tym wszystkie ważne i wielkie wartości ukryte są w inny sposób niż były ukryte przed kilkunastoma laty. Ukryte przed oczami prostaków i chamów, ale także... przed oczami dzieci i młodych ludzi. Myślę, że to i mój obowiązek, aby opowiedzieć im o czasach, kiedy lepiej było wiadomo, co znaczy stanąć po stronie Dobra i Prawdy. Dlatego w tym roku poprawiłem stare teksty i dedykuję je dzieciom swoim i tych wszystkich, którzy wtedy wiedzieli jak stanąć po stronie Dobra i Prawdy. Może choć trochę ułatwi to młodszym ode mnie myślenie o tym, jak zrobić to dzisiaj. Wrocław, 12 grudnia 1997.
 
Zmieniony ( 12.02.2008. )
 
© 2019 MWKFZTJ język norweski pośrednictwo norsk norwegia kompetansesenter.pl
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
 
mwkfztj.gif